O nas

Agnieszka i Bartek
Cześć, tu Agnieszka i Bartek z jakaplanszowka.pl. Przygodę z grami planszowymi rozpoczęliśmy jakiś czas temu, gdy na naszym ślubie goście zamiast kwiatów podarowali nam nieco gier-klasyków - żebyśmy mogli pograć z nimi, gdy do nas wpadają. I jak to bywa u większości z grami planszowymi - od tego czasu nasza kolekcja ciągle rośnie. Staramy się próbować nietypowych gier i wyłapywać perełki o ciekawych mechanikach. Lubimy gry, które faktycznie są na wysokim poziomie, ale nie rzucamy się zbytnio na trudne gry i wielkie pudła, ma to być relaks a nie wysiłek. Mamy bowiem poczucie, że obecnie czołowe miejsca w rankingach zajmują przede wszystkim wymagające gry, im cięższa tym lepiej.

Często siadając do stołu nie potrafimy się jednak zdecydować - jaka planszówka na dziś? Głównie dlatego, że mamy inne gusta i celujemy w odmienne gry (Bartek - ameri i fabuła, Agnieszka - abstrakty i euro). Zaprojektowaliśmy więc wyszukiwarkę, która potrafi dopasować gry według naszych aktualnych chęci. Przy znanych nam grach dodajemy zdjęcia z rozgrywek, krótkie spostrzeżenia (bo ciężko to nazwać recenzjami) oraz autorskie mikroinstrukcje, które zastępują nam przypominanie sobie instrukcji po dłuższej przerwie. Przeprowadziliśmy też wśród graczy z grupy Gry Planszowe (na Facebooku) serię ankiet, jakie polecają gry w konkretnych rodzajach, kategoriach czy mechanikach. Powstała dzięki można znaleźć gry podobne do siebie. Jest też możliwość porównania parametrów kilku gier na jednym ekranie. Jeżeli potrzebujecie, aby ktoś wskazał Wam dobrą grę, korzystajcie!

Może Ci się początkowo wydawać, że baza jest dość uboga, gdyż wyświetla około tysiąca pozycji, natomiast w innych bazach jest ich dużo więcej (Planszeo ma 25k pozycji, a BGG 185k pozycji). Niemniej w praktyce znajdziesz tu większość dobrych gier. Nie ma nastomiast 1) gier, które nie zostały wydane w języku polskim; 2) gier fabularnych RPG, które są raczej scenariuszami dla Mistrza Gry; 3) gier wojennych; 4) gier, quizów i układanek dedykowanych małym dzieciom; 5) sequeli, prequeli i dodatków do podstawowej wersji gry; 6) kolejnych części gier kolekcjonerskich, figurkowych czy CCG; 7) gier z przedmiotami, które bardziej są zabawkami niż planszówkami. Domyślnie wyłączone są też gry aktualnie niedostępne w sprzedaży oraz gry z niską oceną (ale można to sobie zmienić). Dzięki temu poszukując ciekawej gry masz znacznie łatwiejszy wybór, wystarczy przejrzeć kikanaście / kilkadziesiąt wartych uwagi gier rocznie, zamiast kilkuset nowych. Będą to gry w języku polskim , dostępne w sklepach, lubiane i posortowane według oceny. Jeżeli natomiast potrzebujesz szczegółów, recenzji, dodatków czy aktualnych cen, zapraszamy do najpopularniejszych portali: BGG i Planszeo. Są też linki do umieszczonych przez wydawców instrukcji PDF, a każdy może dodać link do recenzji na portalu Youtube. Gry, które sami znamy i możemy polecić pojawiają się na początku wyników wyszukania. Jest przy nich też znacznie więcej informacji. Na początku miesiąca możesz też spodziewać się aktualizacji o nowe gry wydane w poprzednim miesiącu.

© 2024-2025 jakaplanszowka.pl | Szablon graficzny: W3layouts