Inferno to gra planszowa inspirowana Boską komedią Dantego Alighieri, w której gracze walczą o władzę w średniowiecznej Florencji oraz wieczną niesławę w czeluściach Piekła. To proste, intuicyjne zasady i ogrom możliwości i decyzji do podejmowania. W fazie Piekła, Dusze grzeszników zsyłane są w kierunku odpowiednich kręgów piekielnych, aby przynieść graczom punkty Infamii. Sprowadzenie Duszy w odpowiednie miejsce pozwoli wykonać kolejną fazę w wybranym kwartale miasta. W fazie Florencji Krewni zdobywają wpływy w mieście i oskarżają grzeszników sprowadzając ich na stracenie, a następnie ich dusze na cmentarzysko, skąd wyruszą w podróż w głąb Piekła. Zwycięży gracz, który osiągnie najwyższe zaszczyty w skorumpowanej i ogarniętej zepsuciem Florencji oraz największą niesławę w Piekle.
Gambit TV
Geek Factor
Planszomaniak
Planszomaniak
Planszomaniak
Planszowe Newsy
Planszówki online
© 2024-2025 jakaplanszowka.pl | Szablon graficzny: W3layouts
dobra gra, lubię ją, ma swoją specyfikę (8 / 10)
Przygotowanie
Inferno należy do gier typu, albo zrozumiesz na czym polega i będzie Ci się podobała, albo nigdy jej nie polubisz Instrukcja jest rozbudowana i zawiera bardzo dużo szczegółów, na przykład nazwisk, stanowisk, które nie wpływają na przebieg samej gry. Przygotowanie wymaga kilku minut na rozłożenie różnych elementów oraz dość dużej powierzchni płaskiej. Oprócz planszy, po której poruszają się gracze, każdy uczestnik ma dodatkowo swoje planszetki z figurkami i kartami. Omówienie sposobu gry również zajmuje kilka minut, co daje około pół godziny czasu do zarezerwowania na przygotowanie gry przed rozpoczęciem rozgrywki.
Gra
Inferno polega na wykonywaniu zadań określonych w lokacjach na “powierzchni”. Możliwość skorzystania z danej lokacji daje umieszczenie duszy w podziemiach na odpowiednim symbolu. Każdy gracz ma dwie fazy gry. Pierwsza to przemieszczenie duszy, która już znajduje się w piekle bądź też sprowadzenie nowej z cmentarza (ta druga opcja wiąże się z kosztem określonym w instrukcji). Kiedy już umieści się duszę na symbolu w piekle to do niego przypisane są dwie lokacje na powierzchni - wybór lokacji i wykonanie działań z nią związanych to druga faza gracza. W każdej lokacji może znajdować się kilka pionków, zarówno różnych graczy, jak i tego samego gracza. Warto zaplanować z wyprzedzeniem, jakie kolejne ruchy chce się wykonać, ale trzeba uważnie obserwować, ile pionków posiadają jeszcze pozostali gracze. Wynika to z faktu, że przy konieczności przywołania swoich pionków na planszetkę (zebranie ich z planszy) wykonuje się działanie określone w grze jako oskarżenie duszy. Każde takie oskarżenie powoduje przemieszczenie się pionka Dantego w głąb piekła. Gdy Dante dotrze na sam dół, gra się kończy. Na poszczególnych poziomach ścieżki Dantego oznaczony jest efekt, jaki zostanie rozpatrzony przez gracza który, wykonywał oskarżenie duszy, a tym samym przemieszczał Pionek Dantego. Dużo elementów gry? Tak, to na pewno. Grę wygrywa osoba, która uzyska największą sumę punktów. Punkty te można zdobywać na różne sposoby, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem gry dokładnie zapoznać się z całą instrukcją. Inferno to fajna, kolorowa i pomysłowa gra. Niestety, jak wspomniałam wcześniej, szczegóły dotyczące Wenecji i nawiązań do dzieła Dantego Algierii, które w instrukcji zamieścili autorzy, są dodatkowymi informacjami nie wpływającymi na samą rozgrywkę, a niestety zaciemniają zasady gry.
niech zostanie w kolekcji, można co jakiś czas zagrać (7 / 10)