Minimum zasad, maksimum strategii! Ta gra cię zaskoczy! Masz do wykonania tylko 4 działania. Od kolejności, w jakiej je wykonasz, zależy twój sukces! Celem gry jest zdobycie przychylności gejsz. Każda gejsza oczekuje innego podarunku. Jedna pasjonuje się muzyką, inna zbiera wachlarze, a kolejna zgłębia mądre księgi. Przychylność gejszy zdobędzie ten gracz, który podaruje jej właściwe prezenty.
Każdy gracz posiada 4 znaczniki przedstawiające 4 działania możliwe do wykonania podczas gry. Gracz sam decyduje, w jakiej kolejności je wykona, ale musi pamiętać, że każde działanie może wykonać tylko raz! W trakcie gry gracze wręczają gejszom odpowiednie podarunki. Na koniec gry sprawdzamy, którym spośród siedmiu gejsz gracze podarowali prezenty. Przychylność gejszy zdobywa ten, kto podarował jej więcej prezentów. Wygra gracz, który zdobędzie przychylność czterech gejsz.
Amator Planszówek
Amator Planszówek
Around the Board
Bułka i Masełko
Gambit TV
Grajdołek TV
Granie w chmurach
HUMIGraj
HUMIGraj
Lets Play a Game
Młody Giercownik
Młody Giercownik
Ogrywamy
Planszolandia
Wojennik TV
Wojennik TV
© 2024-2025 jakaplanszowka.pl | Szablon graficzny: W3layouts
OK - przeciętniak bez emocji, jest dużo lepszych (6 / 10)
Przygotowanie
Przygotowanie trwa mniej niż kilka minut. Między graczami rozkładamy karty gejsz wg rosnącej wartości na kartach, a na nich kładziemy żetony przychylności. Każdy gracz otrzymuje 4 znaczniki akcji oraz 6 kart prezentów z potasowanej talii. Do każdej gejszy jest tyle kart prezentów, jaka wartość widnieje na karcie gejszy, a rozpoznać je można po kolorach i elementach wyróżnionych (np.: gejsza zielona nalewa herbatę, a na karcie prezentów będzie dzbanek do herbaty).
Gra
Gracz w swojej turze wykonuje jedną z akcji ze znacznika. Gracze mają takie same znaczniki i każdy z nich może być wykorzystany tylko raz. Akcje to: sekret – wybieram jedną kartę z ręki i kładę ją zakrytą przy wybranej gejszy (nawet, jeśli ten prezent nie pasuje do gejszy), eliminacja – odrzucam na bok dwie karty z ręki, kompromis – wykładam trzy karty prezentów, z których przeciwnik wybiera jedną i kładzie ją przy odpowiedniej gejszy, a pozostałe dwie karty z prezentami zostają dla mnie, podwójny podarunek – wykładam cztery karty z prezentami podzielone na dwie grupy, a przeciwnik wybiera jedną z grup, druga grupa pozostaje dla mnie. To powoduje, że nie zawsze mamy do wyboru najlepszą dla nas opcję, ponieważ, np.: wykorzystaliśmy potrzebną nam akcję już wcześniej, albo karty, które mamy na ręku nie gwarantują nam dużych korzyści bez względu na to, którą akcję wykonamy. Po zagraniu akcji dobieramy jedną kartę ze stosu. Po wykonaniu 4 akcji przez każdego z graczy sprawdzamy, kto ma więcej prezentów przy każdej gejszy i przesuwamy żeton przychylności w kierunku gracza z większą liczbą prezentów. Jeżeli w akcji Sekret położyliśmy kartę z niepasującym prezentem, to nie będzie się on liczył. Rundę wygrywa osoba, która albo uzyskała przychylność 4 gejsz, albo zdobyła przychylność gejsz o sumie wartości płytek 11 lub więcej. Teoretycznie może być remis, tzn. jeden gracz uzyskał przychylność gejsz z tabliczek o wartościach 2, 2, 2, 3 (4 gejsze), a drugi gejsz z tabliczek 3, 4, 5 (suma 12). Gra z łatwymi zasadami, ale jednocześnie z ograniczonymi możliwościami dedykowanymi konkretnymi akcjami, jakie możemy wykonać.
niech zostanie w kolekcji, można co jakiś czas zagrać (7 / 10)
Przygotowanie
Gejsze to mała gra, w której dość duży nacisk położono na grafiki. Jest siedem kafelków gejsz, z których każda ma inny atrybut (wachlarz, parasol, czajniczek). Ponieważ za bardzo ich nie rozróżniałem (a rozróżnienie jest ważne), wolałem bazować na kolorach kafelków. Oprócz rozłożenia kafelków, należy jeszcze przetasować karty prezentów i jeden z nich odrzucić. I to w sumie wszystko. Są co prawda cztery kafelki akcji, ale my spokojnie już w drugiej rozgrywce graliśmy bez ich stosowania.
Gra
Co można powiedzieć o dwuosobowej grze, w której są tylko cztery ruchy każdego gracza? Że ich wybór wymaga przemyślenia. Strategią jest chyba zostawienie sobie najlepszych ruchów na koniec gry. Trzeba też przeliczać punkty przyznawane przez gejsze oraz uwzględniać fakt, że prezentów dla gejszy jest tyle, ile gejsza ma punktów. Rzeczy do uwzględnienia jest tyle, że czasami pojawiał się spory downtime w oczekiwaniu na wykonanie ruchu. Mimo że instrukcja sugeruje kilka rund, my zwykle kończyliśmy grę po jednej. Gra bardzo pozytywna, ale jest szybka i nieco za mało wciąga - stąd taka punktacja.