Korytarze pod Smoczą Twierdzą stanowią najbardziej niebezpieczne terytorium w całym królestwie. Zagrożenie czyha na każdym kroku, za każdym zakrętem może czaić się zguba, a każdy nierozważny dźwięk może zbudzić śpiącego w katakumbach smoka. Jedynie najwięksi rabusie mogą się tam zakraść, zdobyć ukryte skarby i uciec smokowi zanim staną się jego obiadem. Grupa biegłych w złodziejskim fachu śmiałków, których natchnęły historie starszych kolegów, a wyobraźnię rozpaliły myśli o sławie, bogactwie i chwale, właśnie szykuje się do ryzykownej wyprawy w głąb ponurych korytarzy…
W grze planszowej „Brzdęk” gracze mają za zadanie zebrać jak najwięcej skarbów i artefaktów oraz opuścić podziemia przed towarzyszami. Po drodze będziecie rekrutować sojuszników i zbierać drogocenne łupy. Ale uwaga… jeden fałszywy krok i… brzdęk! – każdy nieostrożny hałas drażni i rozbudza strasznego smoka, a każdy skradziony artefakt wzmaga jego ognistą furię! Pozostaje mieć nadzieję, że inni będą zachowywać się głośniej, a Ty uciekniesz szybciej od nich. Kto okaże się najsprytniejszym złodziejem? Komu uda się ujść z życiem i łupami, a kto na zawsze zostanie w smoczych podziemiach?
Gra planszowa Brzdęk jest oparta na mechanice deck buildingu, bardzo ważne jest dobre rozplanowanie kolejnego ruchu i… Odrobina szczęścia! Czy warto zejść niżej i zdobyć kolejny artefakt? Czy nadeszła już chwila, że trzeba wziąć nogi za pas? Sam zdecyduj, byle szybko i po cichu!
Argo nawija
Bielik Gry Planszowe
Coś o Planszówkach
Gambit TV
Game Troll TV
Geek Factor
Geek Factor
Go On Board
GrAlutka
Gram Tadam
Granie w chmurach
Gryffinka
Gryffinka
MG Board Games
MG Board Games
Ogrywamy
On Table
On Table
Planszą po kostkach
Planszą po kostkach
Planszomaniak
Planszowe Bestie
Po prostu Planszówki
Pogramy TV
SoloGram
Tryb Solo
Upadły Bankowiec TV
Zgrajmy się
© 2024-2025 jakaplanszowka.pl | Szablon graficzny: W3layouts
słabe, jeżeli mam wybór wezmę coś innego (5 / 10)
ulubiona! to jest to co wybiorę (9 / 10)
Przygotowanie
Ponieważ gra bazuje na dużej, dwustronnej planszy (obie strony mają nieco inny układ pomieszczeń), rozkładanie jest nieco łatwiejsze niż w przypadku gry Brzdęk: katakumby (gdzie planszę stanowią kafelki) jednak powoduje to po jakimś czasie monotonię. Męczące jest natomiast startowe rozkładanie licznych żetonów losowo w komnatach i przetasowanie dość dużego stosu kart. Trzeba też dobrać odpowiednią liczbę kostek smoka. Tak samo na koniec gry należy rozdzielić karty początkowe dla graczy, karty dostępne zawsze i karty dobierane losowo. Całość została dość solidne wykonana, w tym żetony i karty. Oznaczeń nie ma dużo i są intuicyjne, a grafiki w miarę spójne wizualnie (chociaż podczas gry patrzy się na wartości a nie na obrazki).
Gra
Brzdęk! Nie drażnij smoka to jedna z kilku gier opartych na tym samym motywie. Gracze wcielają się w poszukiwaczy skarbów i przemierzają podziemia, aby zgromadzić jak najwięcej łupów. Akcje, czyli ruch, nabycie kart i walkę wykonuje się za pomocą kart na ręku (tzw. deck). Należy wszystkie wykorzystać, a przez dokładanie nowych kart zyskuje się nowe umiejętności. Gracze między sobą nie walczą, rywalizacja polega na wcześniejszym zdobyciu przedmiotu. Niektóre karty mają też tytułowy "brzdęk", czyli wywołanie hałasu, które wymaga dorzucenia kostki w kolorze gracza do wspólnego woreczka. Gdy pojawia się smok, wyciąga się odpowiednią liczbę kostek, a gracze otrzymują obrażenia. Dlatego też aby być uwzględnionym w podliczaniu punktów, należy opuścić podziemia, zanim życie dobiegnie końca. Brzdęk jest bardzo klimatyczny, zarówno przez sposób poruszania się jak i przez umieszczone na kartach postaci i przedmioty. Fajne jest zdobywanie nowych kart (i odrzucanie zbędnych), które często wzajemnie się wzmacniają. Nie ma tu zbyt dużej negatywnej interakcji i od razu jest widoczne, kto ile ma punktów. Ryzyko jest natomiast w tym, że nie wiadomo czy uda się bezpiecznie wyjść na powierzchnię. Można zdecydować się na umieszczone bliżej wyjścia skarby, które są mniej cenne albo iść daleko, zdobyć ogromny skarb i liczyć na szczęście. Zasady są na tyle proste i rozgrywka na tyle kompaktowa, że również dzieci chętnie podejmują wyzwanie.