Usiądź z przyjaciółmi przy stole i wspólnie zacznijcie budować z niewielkich żetonów łąki, twierdze, całe miasta i drogi, rywalizując między sobą o przejęcie kontroli nad co bardziej atrakcyjnymi lokacjami. Sprytne zagranie może pozbawić rywala możliwości ukończenia ogromnego miasta lub pozwoli Ci przejąć kontrolę nad wielką łąką.
Gracze wyciągają losowe elementy planszy i kładą na stole, układając przy sobie tak, aby stworzyć nowe zamki, rzeki, łąki. Gdy stworzysz nowy obiekt, możesz przejąć nad nim kontrolę. Im więcej żetonów znajduje się na stole, tym obiekty robią się większe, ogromne nawet, czasem się łączą. W chwili gdy dany obiekt zostaje ukończony - jak miasto lub droga - osoba kontrolująca go otrzymuje punkty, a znacznik kontroli wraca do gracza.
Należy jednak uważać, by nagle nie odkryć, że wszystkie nasze znaczniki kontroli zostały rozstawione na planszy w nieukończonych obiektach! W takiej sytuacji nie mamy możliwości zdobywania kolejnych punktów!
Amator Planszówek
Board Games TV
Board Games TV
Dzieciaki Testują
Game Troll TV
Granda
Granie w chmurach
Gryffinka
HexTV
Kościarze
Kościarze
Młody Giercownik
Planszolandia
SMGP Kości
Wyjdzie w graniu
© 2024-2025 jakaplanszowka.pl | Szablon graficzny: W3layouts
niech zostanie w kolekcji, można co jakiś czas zagrać (7 / 10)
niech zostanie w kolekcji, można co jakiś czas zagrać (7 / 10)
Przygotowanie
Ponieważ gra ma już swoje lata, projekt graficzny nie jest obecnie wybitny, niemniej kafelki są przyjemne w użytkowaniu i trwałe. Trzeba też zarezerwować odpowiednio dużo miejsca, a nie zawsze wiadomo w którą stronę rozwinie się miasto, dlatego najczęściej gramy na podłodze. Przygotowanie wymaga właściwie tylko potasowania kafelków i utworzenia z nich stosów do dobierania.
Gra
Carcassonne nie ma skomplikowanych zasad. Kolejno wykonujesz w niej akcje: weź kafelek, dołóż kafelek do mapy, połóż robotnika na elemencie kafelka (jak masz wolnego robotnika), otrzymaj punkty po zamknięciu elementu, na którym jest robotnik. Elementami w podstawce są miasta, drogi i klasztory. Gra nie wymaga wielkiego główkowania, dlatego najczęściej jest to u nas gra pierwszego rzutu dla osób, które jeszcze nie są przekonane do planszówek. Natomiast powstało mnóstwo dodatków, których włączenie do gry faktycznie robi rozgrywkę bardziej zaawansowaną. Tylko, że przez taką monotonię podstawka ma ode mnie niewiele punktów.