Co łączy Joannę dArc, Krzysztofa Krawczyka, Richarda Nixona i Wisławę Szymborską? Właśnie tak, wszyscy nie żyją! A znajomość dat ich narodzin i śmierci może Cię zaprowadzić prosto do zwycięstwa w tej niebanalnej zabawie, która sprawdzi Twoją wiedzę z historii.
Memento mori to gra karciana, w której staramy się uporządkować postacie na podstawie ich dat urodzenia, śmierci i długości życia. Zwycięży osoba, która popełni najmniej błędów!
Planszówki na stół
© 2024-2025 jakaplanszowka.pl | Szablon graficzny: W3layouts
dobra gra, lubię ją, ma swoją specyfikę (8 / 10)
niech zostanie w kolekcji, można co jakiś czas zagrać (7 / 10)
Przygotowanie
W Memento Mori mamy same karty i to sporo! Należy oddzielić trzy kolorowe karty - separatory oznaczające kolumny (rok urodzenia, długość życia, rok śmierci), a pozostałe potasować i umieścić w stosach imieniem i nazwiskiem postaci do góry. Trzeba też przewidzieć odpowiednio dużo miejsca pod kartami. My najczęściej gramy "do końca stołu". Karty i napisy są bardzo przyjemnie wykonane i dobrze się je czyta.
Gra
Celem gry jest umieszczanie jednej z trzech postaci w chronologicznej kolejności z już wcześniej wyłożonymi postaciami. Osoba, która się pomyli zabiera kartę, a na koniec gry wygrywa gracz, który zbierze ich najmniej. Chociaż wiedza jest tu potrzebna, to nie trzeba znać dat na pamięć. Liczy się przede wszystkim "obycie historyczne" i umiejętność oszacowania, że Napoleon to żył raczej przed Janem Pawłem II. Problematycznie zaczyna się robić, gdy daty się zagęszczą. To co nas szczególnie zaskoczyło to duża aktualność zmarłych - jest sporo postaci, o których można się zdziwić "to on/ona już nie żyje?". Dużo dają też podpowiedzi przy osobach, dzięki którym drugie zapytanie "któż to u licha jest?" pada znacznie rzadziej. Gra jest dopasowana do polskich odbiorców, jak na ten typ gier dość regrywalna i zadziwiająco dobrze się przy niej bawimy - zwłaszcza na imprezach.